Olcsó és könnyen újrahasznosítható akkumulátort fejlesztettek ki Debrecenben

A lítium-alapú akkumulátorok ígéretes alternatíváját alkották meg a kutatók.

debreceni egyetem
Shutterstock

Újratölthető cink-levegő akkumulátor környezetbarát, nagy teljesítményű prototípusát fejlesztették ki a Debreceni Egyetem természettudományi és technológiai karának kutatói: az új típusú energiatároló cellulóz alapú, biológiailag lebomló anyagokat használ adalékanyagként és membránként, a fejlesztés már a léptéknövelés fázisában tart.

Az egyetem közleménye szerint a megújuló energia hasznosíthatóságát, annak tárolási lehetőségeit hosszú ideje kutatják a Debreceni Egyetem alkalmazott kémiai tanszékének munkatársai.

A mai lítium-akkumulátoroknál behatárolja a további fejlődést, hogy kapacitásuk korlátozott és az újrahasznosíthatóságuk körülményes. Utóbbi miatt pedig nehéz beilleszteni a körforgásos gazdaságba, ami a hosszú távú gazdasági és környezetvédelmi célokat mindenképp korlátozza – idézi az egyetem közleményét az MTI.

Ez is érdekelhet: Szaúd-Arábia sípályát épít a sivatag közepére, de talán ez a legkevesebb

Számos kutatás zajlik a lítium-alapú rendszerek ezen nehézségeinek megoldására, illetve a lítium más fémekkel történő kiváltására.

„Ilyen például a mi fejlesztésünk, amely cinkanódot alkalmaz. A cink-levegő akkumulátorok ennek is egy különleges válfajai, hiszen amellett, hogy cink az anódunk, a katódfolyamatnál a levegőből nyerünk oxigént"

– idézi a közlemény Nagy Tibort, a kutatást végző tanszék docensét.

Olvasd el ezt is! A 10 legjobb európai töltőhálózat e-autósoknak

A rendszer másik előnye, hogy nagy elméleti kapacitással rendelkezik, mindezek alapján ez a lítium-alapú akkumulátorok egyik legígéretesebb alternatívája – jelezte a szakember

Hozzátette: a megoldásaikat a gyakorlatban is tesztelték. Készítettek egy olyan cink-levegő rendszeren alapuló akkumulátor-prototípust, amely alkalmas elektromos energia tárolására. Az akkumulátor mellett szól például, hogy egyszerű, stabil a működése, nem tartalmaz nehézfémeket, olcsón előállítható és könnyen újrahasznosítható.

A következő lépes az akku teljesítményének a növelése lesz, a pozitív tulajdonságai megtartása mellett.

Lítiumot nyerne ki vízből a MOL Magyarországon

Egyébként lítiumtermelési próbaprojektet indított a MOL Pusztaföldvárnál Békés vármegyében. A település egyes vizeiben olyan nagy a lítium koncentrációja, hogy érdemes megpróbálni kinyerni belőle az alkálifémet.

„A szénhidrogén-kitermelés során a felszínre hozott vizet hasznosítjuk majd. A lítium az energiaátmenet kritikus fontosságú alapanyaga, amelyet számos más felhasználási terület mellett az akkumulátorgyártásban használnak"

idézte a Haszon Schubert Archibaldot, a MOL kutatás-termelési igazgatóját néhány napja.

Miután a lítiumot kinyerték a meglévő kutakból kitermelt olajkísérő vízből, vissza fogják a vizet sajtolni a mélybe. Így a MOL fenntarthatóbban fog működni a helyszínen, mint korábban.

„A MOL által tesztelni kívánt, jelenlegi legmodernebb technológia a leginkább környezetbarát megoldás: kíméletesen, körforgatással hasznosítja az olajtermeléshez egyébként is kibányászott föld alatti vizet és megkíméli a termőföldeket"

– tette hozzá a kutatás-termelési igazgató.

Azonban a hazai lítiumtermelés körül egyelőre sok a kérdőjel. Egyrészt nagyon hullámzó az alkálifém világpiaci ára, valamint nem tudni egészen pontosan, mekkora mennyiségben és minőségben tudják kinyerni a fémet a vízből.

AMI MÉG ÉRDEKELHET