A leggyakoribb hibák, amiket elkövethetsz, ha Olaszországba költözöl

Egy szakértő árulta el, mik azok a klasszikus hibák, amikre egy költözés esetén érdemes figyelni.

Olaszország
Shutterstock

Sokan kacérkodnak azzal, hogy Olaszországba költöznek, de a legtöbbször mindez csak álom marad. Vannak viszont, akik komolyan gondolják, hogy hosszabb időre is megtapasztalják az „olasz életérzést" – ami persze nem mindig olyan, mint a filmekben.


Damien O'Farrell közel 35 évvel ezelőtt költözött Írországból Olaszországba. Azóta vállalkozást alapított, és szakmai tanácsokat ad a leendő külföldi állampolgároknak a költözéssel kapcsolatban.

O'Farrell eredetileg csak két hónapig akart Olaszországban maradni, de végül meggondolta magát, így elég sokat tapasztalt a végleges kiköltözés menetéről – ma már bevándorlási tanácsokkal, munkakereséssel és a legnagyobb hibák elkerülésével segíti a potenciális külföldieket. Az Euronews cikkében O'Farrell meg is osztotta legfontosabb tippjeit.

Az angollal nem sokra megyünk

O'Farrell szerint az első számú hiba, ha valaki Olaszországba költözik, hogy nem tudja az olasz nyelvet.

Szerinte sokan tévesen azt hiszik, hogy az angol nyelvvel is boldogulhatnak, de ez nem feltétlen igaz, hiszen Olaszországban nem beszélik olyan jól, ráadásul minden mást is megnehezít a nyelvhiány.

A különböző bürokratikus akadályokat különösen nehéz lesz megugrani, de a munkalehetőségek is korlátozottak lesznek, ahogy a barátkozni sem túl egyszerű – mondta a szakértő.

Egyébként az olaszoknak a legrosszabb az angol nyelvtudásuk egész Európában: Költöznél, de csak angolul beszélsz? Erre számíthatsz, ha Európán belül gondolkodsz

Shutterstock

Készüljünk fel a bürokratikus folyamatokra

Ugyan EU-s állampolgárként egyszerűbb a dolgunk, de még így is van pár feladat: akik tartósan Olaszországban szeretnének élni, az érkezésüket követő 90 napon belül be kell jelentkezniük a helyi városházán. Itt érdemes felkészülni arra, hogy többek között be kell mutatni a munkaszerződésünket és az albérleti papírunkat.

Olvasd el ezt is! Európai települések, ahol milliókat fizetnek azért, hogy odaköltözzünk

Ne higgyünk el mindent az interneten

Ha külföldi országba költözünk, érdemes óvatosnak lenni, hogy honnan szerezzük be az információkat.

Bár O'Farrell úgy véli, hogy a különböző külföldre szakosodott csoportokban és fórumokon a felhasználók kiválóan megoszthatják egymással a tippeket és bátoríthatják is egymást, kiemelte:

az ilyen fórumokon kapott információk soha nem tekinthetők szakmai vagy jogi tanácsadásnak.

„Nem telik el úgy nap, hogy ne hallanék egy olyan külföldiről, aki a »csináld magad« útvonalat választotta, és a végén váratlan adószámlák, bevándorlási problémák vagy éppen albérletgondok történtek."

– mondta.

Bár a külföldön élők életének egyes aspektusait egyedül is meg lehet oldani, O'Farrell hangsúlyozza, hogy az adózási, bevándorlási és jogi kérdéseket a legjobb szakemberrel megbeszélni.

Shutterstock

Lucca, Olaszország

Ne éljünk állandóan „olaszosan"

Olaszország kultúrája hatalmas.

„Lehet, hogy néhányan nem fogják fel azonnal Olaszország összes kulturális szabályát, és ez rendben is van"

– mondta O'Farrell.

Elmondása szerint még sok Olaszországban eltöltött év után sem baj, ha időnként kicsit elszakadunk az olaszoktól. Ő például rendszeresen tart „otthoni" napokat, ami kiszakítja az országból.

Erre az egyik legjobb megoldás egy magyaros vacsora lehet; de ha csak magyar dalokat hallgatunk napközben, az is kiszakíthat a sokszor túltelített olasz kultúrsokkból.

A filmeket felejtsük el!

O'Farrell szerint a legnagyobb hiba, amit a kiköltözők elkövetnek, hogy túlságosan romantikus elvárásokat támasztanak Olaszországgal szemben.

„Az emberek azt várják, hogy egy semmi közepén lévő faluba költöznek, és virágzó karriert építenek, de ez nem fog megtörténni"

– mondta.

Amikor O'Farrell új ügyfelet fogad az első dolga, hogy megkérdezze, mit várnak a költözéstől, és reális célokat tűztek-e ki

De az, hogy Olaszországban hol szeretnénk élni, a pénztárcánktól is függ. A kis falvakban például kevesebb lehetőség van jól fizető állásra, de ha távolról tudunk dolgozni, akkor jóval olcsóbb szállást találhatunk.

O'Farrell szerint az egyik legjobb módja annak, hogy kiderítsük, Olaszország megfelelő lesz-e számunkra, ha először –„próbaidőszakra" megyünk ki – de Olaszország valószínűleg mindenkit hamar levesz majd a lábáról.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!

AMI MÉG ÉRDEKELHET