Görögországban nyaralnál? – 8 tipp a szervezéshez!

Fotó: Unsplash

Minden évben közel 10 millió turista érkezik Görögországba, a legtöbben nyaralni, pihenni vágynak a Jón-tenger partján. Ha te is azok közé tartozol, akik idén Görögországban vakációznak, akkor a következő 8 hibát kerüld el a szervezés és az ottlét alatt!

1. Part vagy parti? Nem mindegy!

Nem csak Szantorini és Míkonosz létezik! Fontos a kreatív gondolkodás: a görög szigetvilágot mintegy 6000 sziget alkotja, és mindegyiknek megvannak az előnyei és a hátrányai.

Ha például egy szuperpihentető kiruccanásra vágyunk, a csupán néhány ezer lakosú, de rengeteg stranddal rendelkező Milosz lehet a tökéletes választás.

A pihenés és a szórakozás határán egyensúlyozó vakációhoz pedig fontoljuk meg Párosz szigetét, ahol bérelt autóval vagy quaddal járhatjuk be az elszigetelt területeket, de jókat bulizhatunk is Naussza városában. Akiket pedig csak a parti érdekel, utazzanak Íoszra: a Naxosz és Szantorini között megbújó sziget zajos éjszakai életéről ismert.

2. Felületes szervezés

Egy több szigetet érintő útvonal megtervezése odafigyelést igényel. A térképen a szigetek sokkal közelebbinek tűnnek egymáshoz, mint ami a valóság. Például Athénból komppal mintegy öt óra alatt juthatunk el Míkonoszra, de repülővel csupán 40 perc alatt. Ezzel együtt azonban a repülés teher is lehet, mert a legtöbb járat előbb visszatér Athénba, mielőtt egy másik szigetre repülne. Éppen ezért érdemes egyetlen szigetcsoportra koncentrálni, mint például a Kükládok vagy a Jón-szigetek.

Fotó: Unsplash

3. A közlekedési viszonyok alábecslése

A görög szigeteket évezredek óta lakják, az utakat pedig jóval az autó feltalálása előtt tervezték és építették meg. Ezért autóbérlés előtt alaposan térképezzük fel, milyen úthálózat vár is ránk az adott szigeten. Ha kalandvágyók vagyunk, választhatunk quadot is, amely könnyebben veszi az ösvényeket és földutakat. Ha quad mellett döntünk, figyeljünk oda arra is, hogy megfelelő biztosítást kössünk.

4. Helytelen vécéhasználat

A vécépapírt vagy a női higiéniai termékeket egyetlen görög szigeten sem szabad a vécébe dobni. Ez tönkreteszi a nagyon kényes csatornarendszert, amely az Európában megszokottaknál jóval szűkebb átmérőjű vezetékek alkotnak. A használt vécépapírt mindig a vécécsésze melletti kis konténerekbe dobjuk el!

5. Nem jó lábbeli

Igen, vakáció idején mindenki a lehető legjobban akar kinézni. Ezzel együtt, magassarkú cipők nem ajánlottak a görög szigetekre, ahol akár egy új bőr balettcipő is hamar tönkremehet.

Az utcák többsége csupán köves vagy a legjobb esetben macskakövekkel kirakott.

A megfelelő választás mindig egy kényelmes sportcipő vagy sportszandál.

Fotó: Unsplash

6. Sok és nehéz csomag

Nagy a valószínűsége annak, hogy egy görög szigeten több száz métert kell majd gyalogolnunk a szállásig, szűk, macskaköves utcákon vagy lépcsőkön (és nem csak Szantorinin). Ezért célszerű minél kompaktabb csomagokkal menni, ami ráadásul a szigetek közötti utazást is megkönnyíti.

A hőmérséklet, szerencsére, még a tél közepén is ritkán száll 10 Celsius fok alá, így nem lesz szükségünk túl vastag ruhákra.

7. A kis szigetek hanyagolása

Szantorini, Korfu és Kréta mind népszerű turisztikai célpont – és ennek jó oka van. Érdemes azonban egy pillantást vetni más, kevésbé ismert helyekre is. Újra csak Miloszt vagy Pároszt említhetjük, vagy éppen Szími festői szigetét.

8. A helyi kávézók elkerülése

A görög frappé nem véletlenül híres: instant kávéból, cukorból és jégből készült egyszerű, de tökéletes ital a forró napokban. A Freddo Espresso is egyre népszerűbb Görögországban, ami egyetlen adag fémedénybe öntött forró eszpresszóból készül, néhány jégkockával és kevés cukorral elkeverve. A görögök egyben a cukrászat mesterei is, nagy hiba lenne kihagyni a helyi cukrászdákat és kávézókat!

AMI MÉG ÉRDEKELHET