
Vérbeli franciaként szerzett halhatatlanságot és monumentális életművével előkelő helyet a világirodalom panteonjában. Születése 220. évfordulóján emlékezünk a nagy mesélőre.
Habár az íróóriás a Franciaország keleti szegletében fekvő Besançon városában született 1802. február 26-án, és élete során emigrációba is kényszerült, nevének említésekor mégis Párizs jut először az olvasók eszébe. Az emberi sorsok nagy tudója és krónikása regényeiben kellő teret és figyelmet fordított a szeretett, ám elfogulatlanul látott metropolisz részletes bemutatására, esetenként akár házról-házra történő leírására. Hugo, akinek életét és életművét végigkísérte a romantikus regény műfaja, már életében klasszikus lett, annak ellenére is, hogy sosem követte az aktuális irodalmi divathullámokat. Párizsban járva nem érdemes kihagyni a nevéhez köthető helyszíneket.
A Notre-Dame
Fotó: Unsplash
Hugo talán legismertebb regényének, A párizsi Notre-Dame-nak igazából nem Quasimodo és Esmeralda a főszereplői, hanem maga a katedrális. Alapkövét 1163-ban tette le III. Sándor pápa, hogy ezzel kezdetét vegye egy heroikus építkezés, amely 1345-ig tartott. Az eredmény magáért beszél: a grandiózus építmény túlélte a forradalmárok csonkításait, ahogy a 2019-es tragikus tűzvészt is.
A Place des Vosges
Place des Vosges
Fotó: Shutterstock
Az egykori Place Royal kedvelt lakóhelye volt a párizsi elitnek. A tér környékén fényűző palotákban éltek az olyan előkelőségek, mint Richelieu bíboros vagy Marion Delorme, a korszak hírneves kurtizánja. A 6. szám alatt áll az egykori Hôtel de Rohan (ma Maison de Victor Hugo), ahol az író több mint másfél évtizedig lakott. Egykori otthona ma is látogatható.
Párizs 8. kerülete
Az író volt a főváros 8. kerületének polgármestere is, majd az 1849-es választásokon bekerült a Nemzetgyűlésbe. Meggyőződéses ellenzékiként rendszeresen felszólalt III. Napóleon – az általa „Kis Napóleon” gúnynéven megjelenített császár – kormánya ellen, röpiratokat szerkesztett, és fegyveres felkelésre is buzdított. Emiatt egy időre el is kellett menekülnie Franciaországból.
Montfermeil
Párizs hírhedt külvárosa az A nyomorultak óta sem szépített renoméján, manapság is lepusztult, jobbára rászoruló emberek lakóhelye, mégis megér egy nappali sétát, hiszen egészen egyedi a hangulata.
A Francia Akadémia
Fontos helyszín Hugo életében, hiszen mindössze tizenötévesen az akadémia által kiírt pályázaton ért el sikert A tanulás adta öröm valamennyi élethelyzetben című versével.
Reims
A katedrálisáról híres, Párizstól nem túl messzi városban vehette át Victor Hugo a Francia Becsületrend lovagi fokozatát X. Károly koronázási ünnepségén, 1825-ben.
Bibliothèque de l'Arsenal
Fotó: Shutterstock
A hajdani lőszerraktár területén lévő épületben vett részt Hugo a pályáját meghatározó irodalmi összejöveteleken, amelyeket Charles Nodier író vezetett. Ma a Bibliothèque nationale de France, azaz a nemzeti könyvtár egyik egysége.
Rue Notre-Dame-des-Champs
Hugo ebben a belvárosi, tipikusan párizsi hangulatú utcában lakott az 1820-as évek végén, itt tartotta saját irodalmi összejöveteleit, többek között Honoré de Balzac részvételével.