Ezek a világ legveszélyesebb országai 2023-ban
A globális jelentésből az is kiderült, mely országokat érdemes leginkább elkerülni.

Az Institute of Economics and Peace minden évben kiadja a globális békeindexét, amelyben rangsorolják az országokat békességük és közbiztonságuk relatív helyzete alapján. A mutatót a háborúk, a nemzetközi konfliktusok, a bűnözés és a korrupció is negatívan befolyásolja. A 2023-as jelentés szerint a globális béke idén is rosszabb, ezzel pedig 2023 lett a tizenharmadik olyan év, amikor romlott a világ általános biztonsága.
Arról már beszámoltunk, melyik országok számítanak a legbiztonságosabbnak, ám a jelentésből az is kiderült, hová nem érdemes mostanában elutazni.
A mutató megállapításához összesen 23 faktort vettek figyelembe, így például
- a bűnözési rátát;
- a terrorista cselekedeteket;
- az erőszakos demonstrációkat;
- a szomszéd országokkal való békés kapcsolatot;
- és a politikai helyzet stabilitását.
Ezeket a faktorokat három fő kategóriába sorolják – társadalmi biztonság és védelem, a folyamatban lévő belföldi és külföldi konfliktusok, illetve a militarizáció tényezői.
Olvass erről is! Ezek a világ legbiztonságosabb országai 2023-ban
A 2023-as jelentés szerint a globális béke a tavalyi évhez képest is romlott, ezzel pedig 2023 a tizenharmadik olyan év lett, amikor romlott a világ általános biztonsága.
Idén a világ országainak több mint felében romlott a békességi mutató, a legnagyobb hanyatlás a háborúban álló Oroszország és Ukrajna, illetve Haiti, Mali és Izrael esetében volt megfigyelhető.
Érdekesség, hogy míg Észak-Afrika és a Közel-Kelet évek óta a legkevésbé biztonságos területeknek számítanak, idén számos ide tartozó ország indexe is javult. Ezen országok esetében a folyamatban lévő konfliktusok, a terrorizmus, a belső viszályok, illetve a belső viszályokból származó halálesetek száma is csökkent, így ezeken a területek sikerült elérniük a legnagyobb fejlődést. A legnagyobb pozitív fejlődést Elefántcsontpart, Afganisztán és Líbia érték el.
A legjelentősebb mértékben a nemzetközi konfliktusok, a belső viszályokból származó halálesetek, illetve a politikai instabilitás kategóriáiban volt tapasztalható visszaesés. A 23 faktorból 16-nál romlott a helyzet, de gyilkosságok tekintetében a 163-ból 104 országban javult a mutató.
Nem jó hír, de összességében az mondható el, hogy az elmúlt 15 évben a világ egyre veszélyesebb lett: a jelentés szerint ebben az időszakban minden ország biztonsági állapota 5 százalékponttal csökkent – különösen a Szaharai-régió helyzete romlik leginkább.
Ez is érdekelhet: Furcsa törvények a világból, amikről szinte biztos, hogy nem hallottál
Kabul, Afganisztán
Fotó: Shutterstock
Mindennek ellenére, ahogy a legbiztonságosabb országok esetében sem történt változás az első helyen, úgy a legveszélyesebb országoknál sem. Továbbra is Afganisztán számít a legveszélyesebb területnek, a 10 legkevésbé biztonságos országok ranglistája pedig így alakult:
- Afganisztán
- Jemen
- Szíria
- Oroszország
- Dél-Szudán
- Kongói Demokratikus Köztársaság
- Irak
- Szomália
- Közép-Afrikai Köztársaság
- Szudán
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!
- A világ legveszélyesebb útja, mely évente 200 áldozatot követel ›
- A tengerentúlon is Magyarországot ajánlják: 6 ok, amiért érdemes a turistáknak hazánkba látogatni ›
- Megválasztották a világ 50 legjobb szállodáját – a győztes itt van a közelben ›
- Egyetlen európai város előzte csak meg Budapestet a szóló utazások ranglistáján ›
- A Turizmus Világnapja: rengeteg a turista, de lehet ezt bírni hosszú távon? ›