Ezeken a nyaralóhelyeken várható pusztító kánikula idén nyáron
A El Niño miatt fel kell készülnünk a szélsőségekre!

Erdőtüzek, extrém forróság, árvíz vagy aszály – csak kapkodjuk a fejünket, hogy a hirtelen jött meleg miatt hol dőlnek meg a melegrekordok, majd gyors váltással pár nap múlva érkeznek a hírek az áradó folyókról, földcsuszamlásokról. Mi is az az El Niño, ami az egész világ időjárást befolyásolja? Hol lehet emiatt számítani extrém kánikulára idén nyáron?
Az El Niño időjárási jelenség időről időre megkeseríti az emberiség életét a Földön, nagy lesz a kontraszt, hiszen az utóbbi három évben helyette az El Niña volt jellemző – utóbbi az átlaghoz képest hűvösebb tengerfelszíni hőmérséklettel járó időjárást okoz. Idén azonban már érezhetjük az El Niño hatását mi is, és még csak most kezdődik a nyár legmelegebb időszaka.
Ha teheted válassz úgy nyaralóhelyet vagy időpontot, hogy elkerüld ezt a pusztító kánikulát!
Mi az El Niño?
A Csendes-óceán egyenlítő-környéki tengervízének mozgását és az ebből következő időjárást jelenti, amikor a tengervíz keleti irányba mozog, majd Amerikába nagy mennyiségű hőt szállítva párás, csapadékos időt okoz, míg Ausztráliában hűvösebb, szárazabb időt eredményez. Itt Európában mi lehet a jelenség következménye? A melegebb hőmérséklet miatt nálunk megnövekedhet az extrém hőhullámok, aszályos időszakok, valamint az erdőtüzek kockázata is, különösen azokon a területeken, ahol az El Niño szárazabb időjárást eredményez.
Hol lesz a legmelegebb?
A kiszáradt Taro folyó Olaszországban
Fotó: Getty Images
A legforróbb ország Európában Olaszország, Franciaország és Spanyolország lesz, ezeken a nyaralóhelyeken nagyobb aszályra kell számítani, mint tavaly és a hőhullámok is extrém kánikulát hoznak. Ha valamelyik családtagod nem bírja a meleget, több generáció utazik együtt vagy kisbabával vakációzol, akkor vagy északabbra utazz, hidegebb városokba vagy augusztus végére, szeptember elejére időzítsétek idén a nyaralást. A Copernicus Climate Change Service (Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálat, ami az Európai Unió szerve) szerint idén júliusban és augusztusban 60%-kal melegebb átlaghőmérsékletre kell számítani, ami még ezekben az amúgy meleg déli országokban is pusztító melegnek fog számítani.
Az idén kezdődött El Niño akár 2-3 évig is eltarthat, és idén ősszel fog tetőzni.