5 közeli hely, ahol hőhullám alatt sincs 20 foknál több
Ha olyan nyári úti célt keresel, ahol nem kell tartani a hőgutától...

Az idei rendkívüli hőhullám sokakat elriaszt a mediterrán nyaralástól, így nem könnyű olyan úti célt választani, ahol meglesz a nyaralás feeling, de a hőgutától sem kell félni. Olaszországban, Spanyolországban, Görögországban, Horvátországban és Törökországban sorra dőlnek meg a hőségrekordok, a közel 40 fokos kánikula ellen már nehéz védekezni (azért erre is adtunk tippeket). Épp ezért most olyan közeli helyeket mutatunk, ahol kb. 15-20 fokkal hűvösebb van, mint a mediterrán országokban.
Irány Svédország!
Stockholm tengerpartja
Fotó: Shutterstock
Vedd fel a listádra a svéd fővárost, Stockholmot, ahol nyáron maximum 20-24 fok van nyáron és rengeteg múzeum vagy más kulturális program kínálkozik, ha még így is hűtött helyiségbe vágynál. Ha jót ennél, akkor a Kungsholmenen találod meg a számításodat, ahol ízletes kulináris élvezetek várnak rád. Kungsholmen a Mälaren-tó egyik szigete, 10 kilométer hosszú partszakasszal. Kajakozhatunk, vitorlázhatunk a csatornákon, de piknikezhetünk is a Rålambshovs parkban, a környéken pedig rengeteg pékség és bisztró üzemel, ahol beszerezhetjük a piknikkosárba való finomságokat. Az evés és lustálkodás után számos ingyenes, szabadtéri, fából készült szabadtéri sporteszközön rázhatjuk fel magunkat. A főváros után kirándulj Göteborgba és Malmöbe is egy-egy napot, a hőmérséklet ezekben a városokban is baráti. Majd irány észak, egyenesen Lappföld, amely nyáron is nagyon szép, és nagy eséllyel túl sok turistával sem fogsz találkozni ezen a vidéken. Az Északi sarkkörön túl túráznál? Egyrészt vigyél téli túrafelszerelést, másrészt mindenképp az Abisko Nemzeti Parkban keress vezetett túrát. Azzal számolj, hogy az északi vidékeken ilyenkor éjjel sem megy le teljesen a nap, tehát olyan szállást válassz, amit teljesen be lehet sötétíteni.
Hűsölj Írországban!
Dublin belvárosa
Fotó: Shutterstock
Ha Dublinba veszel repülőjegyet, ne csodálkozz, hogy a repülőtéren (itt megszokott) kora tavaszi időjárás fogad: 16-20 fok, sok szél és eső. Ha a fővárosban szeretnél eltölteni egy hetet, akkor gyakorlatilag mindenféle időjárásra fel kell készülnöd, ha pedig a természetjárás is a listádon van, akkor pláne több ruhával kell számolni. Akár Dublinban lesz a bázis, akár Galway-ben vagy Corkban, 16 foknál többre ne számíts átlagosan – ha véletlenül ott is hőhullám lenne, akkor sem szökik 25 fok fölé a hőmérő higanyszála – ezekben a „forró" órákban érdemes tipikus ír kocsmákban átvészelni a meleget. Ha érdekes helyre szeretnél kirándulni, akkor a világ egyik legrégebbi épületét keresd fel: az időszámításunk előtti negyedik évezredben épült az a föld alatti newrange-i sírhely, amelynek kereszt formájú alaprajza van, legmagasabb pontja pedig a kamra felett 12 méterrel található. A dombot körülvevő kőgyűrű csodálatos módon majdnem teljesen ép. Magas rangú, nagy tiszteletnek örvendő embereket temettek ide, a köveket pedig a korra jellemző módon, geometrikus formákkal díszítették. Különlegessége, hogy a téli napfordulón úgy süt be a nap a bejáraton, hogy az amúgy teljesen sötét kamra fényárban úszik.
Helló, Hollandia!
Amszterdamban mindig 20-21 fokra kell számítani – ez nyáron kényelmesen hűvösnek, télen komfortosan melegnek számít. Ilyenkor viszonylag sok a csapadék, készülj tehát vízálló ruházattal. A holland fővárosban ne hagyd ki a Rembrandt Múzeumot és a Nemo Természettudományi Múzeumot. Utóbbiban sem a gyerekek, sem a felnőttek nem fognak unatkozni: az ötemeletes épületben a kicsik mindent megtanulhatnak a fényről, hangról, elektromosságról, robotokról vagy az építkezés fizikájáról. A 12 éven felüli gyerekeket egy külön emelet (Humana galéria) várja, ahol az emberi test biológiájába vezetik be a fiatalokat, beleértve a társas érintkezést és a pszichológiát is. Az amszterdami városnézés után, kirándulj Hágába és Rotterdamba is. Hága gyalogosan is kényelmesen bejárható, ahol jártadban-keltedben egyél egy kiadós brunch-ot a Walter Benedict-ben, majd nézd meg a Mauritshuis Múzeum világhírű tárlatait: Vermeer remekműve, a Leány gyöngyfülbevalóval megér egy kis sorban állást. 2023 tavaszán a Vrel – Vermeer előfutára című időszaki kiállításra is válthatunk jegyet. Rotterdamban járva ne hagyd ki a 36 ezer négyzetméteres vásárcsarnokot, a Markthalt, ahol hipermodern környezetben a tengeri herkentyűktől a legendás sajtokon át a mi franciakrémesünkre hajazó, de szigorúan téglatest formára vágott tompoesig Hollandia összes finomságát végigkóstolhatod.
Siess Skóciába!
Edinburgh történelmi városrésze
Fotó: Shutterstock
Skóciában akkor is kellemes hűvös vár, amikor Walesben és Angliában jóval melegebb van. Fedezd fel a fővárost, Edinburgh-öt két-három nap alatt, nem feledve, hogy ha szereted a Harry Pottert (amit ebben a városban írta az J.K. Rowling), akkor tematikus túrákra is befizethetsz. A Instagramozók szerint az Edinburgh-kastély a világ tíz legszebb palotája közé tartozik: a Castle Rocknak nevezett, 350 millió éve kialakult vulkanikus szikla tetején elhelyezkedő kastély Skócia egyik legjelentősebb történelmi helyszíne, amely egész évben nyitva áll a látogatók előtt. Ha a fővárost bejártad, irány a Skót-felföld! Bizonyára ott sem kell majd szenvedned a forróságtól, sőt, inkább öltözz rétegesen! A felföldi időjárásról egy régi mondás azt tartja, ha nem tetszik, menj húsz percet egy másik irányba, ott garantáltan mást találsz. A Skót-felföld (Highlands) ugyanakkor korántsem csak egy tájegysége Skóciának. Nemcsak nyelvileg, kulturálisan és természeti értékeit tekintve különül el, de itt lakik Nessie, a legendás víziszörny, itt törnek az ég felé Nagy-Britannia legmagasabb hegyei és sokak szerint a legszebb tájak is itt találhatók.
Tavasz Tallinnban!
Tallinn a gótikus tornyok, a kőkerítések és bástyák városa
Fotó: ShutterstockÉsztország fővárosa Európa leghidegebb városa, ami szerencsére nyáron is így van, de azért elég egy laza dzsekit vagy pulóvert a póló fölé venned. Tallinn romantikus macskaköves utcáin tekeregve érdemes az egész belvárost bejárni, lévén minden utcasarkon van valami érdekesség, történelmi hely, egy furcsa kávézó vagy autentikus ételeket kínáló étterem. Észtország egyébként is tele van 15. századi kastélyokkal, fenséges tornyokkal, így a 13. századi arculatát nagy mértékben megőrző Tallinn igazán varázslatos hangulatot áraszt középkori templomaival és csodás belvárosával. Fogyasszunk el egy kávét a város egyik bohém kávézójában, járjuk be a Maarjamäe kastélyparkban található Filmmúzeumot, végül vásároljunk kedvünkre a Balti Jaam piacon.