
Írtunk már érdekes földrajzi tévhitekről, mutattunk izgalmas űrfelvételeket, de ahhoz foghatót, amit most mutatunk, még talán nem láttál.
Földünk a Naprendszerben a Naptól számított harmadik bolygó, egyszersmind talán a legideálisabb légkörű planéta, hiszen se nem túl meleg, se nem túl hideg. Gyerekkorunk óta rengeteget tanulunk arról, mit jelent az, hogy a Föld kering a Nap körül és kb. 24 óra alatt fordul meg a tengelye körül, ám amikor kinyitunk egy atlaszt vagy egy térképet, egy gömböt látunk kiterítve. Vagy ha épp egy földgömböt fogunk kézbe, fel sem merül bennünk, hogy a bolygónk nem lehet ennyire tökéletes golyó.
Aránytalanságok a térképen
Már írtunk arról is, milyen aránytalan az összes világtérkép, és egyáltalán nem tükrözik az egyes földrészek igazi méretét: Afrikát és Grönlandot például teljesen torzul mutatja az összes térkép. Itt tudod megnézni, milyenek a valódi arányok.
De nézzük, milyen az emberiség otthona, a Terra vagy görögül a Gaia, melyet már becsapódó aszteroidák, tűzhányók kitörése, földkéreg-repedés, földrengés és egyéb más hatások is formáltak az évmilliók során. Akárhogy is, egy biztos: nagyon messze áll a formája a tökéletes oválistól vagy gömbtől:
A fizikai alaptörvények alapján két hatás határozza meg a Föld formáját: a tömegvonzás és a tengely körüli forgás ereje. A bolygó méreteit kétféle mérési technikával is megmérték, és nagyon kicsi, 0, 33%-os különbséget mutatott a tengelyhossz, tehát mindkét mérés hasonló elliptoid értéket hozott ki – persze vannak olyan pontok, ahol nem tudnak felszínt mérni, vagy nem pontosan. A fenti grafikán azt láthatod, milyen a földfelszín, amely egyáltalán nem sima vagy egységes, folyamatosan alakul, és túlnyomó részt óceánok borítják.