Ez a Google fejlesztés megjósolja a természeti katasztrófát
Idén vezette be a cég az új árvízjelzőt hazánkban is.

A Google Flood Hub 80 országra, köztük Magyarországra is kiterjesztette árvíz-előrejelző szolgáltatását. A tech cég továbbra is foglalkozik a klímaválsággal, annak következményeivel, és mivel az árvizek pedig egyre gyakoribbak lesznek, fontos, hogy tudjuk, mikor kell számítani egy-egy ilyen természeti katasztrófára.
Az egyre szélsőségesebb időjárás miatt minden évben számítani kell az árvizekre, földcsuszamlásokra, melyek a szakemberek szerint nemcsak gyakoribbak lesznek, hanem sokkal erőteljesebbek is, így nagyobb pusztítást is járhat velük. A Google Flood Hub hét nappal előre jelzi a természeti jelenséget, így az ártérben élők, a városvezetés és a katasztrófavédelem fel tudnak készülni az árvízre.
Sokaknak segít
Fotó: Google
„Becslések szerint az áradások évente több mint 250 millió embert érintenek világszerte, és mintegy 10 milliárd dollárnyi gazdasági kárt okoznak." – írja a Google a közleményében. Az árvíz-előrejelző ma már 460 millió embernek jelent segítséget, hogy felkészülhessenek egy esetleges katasztrófára. A Flood Hub 2018-ban indult, először csak India és Banglades szerepelt az előrejelző térképen (ahol akár évente többször is ki kell telepíteni a lakosságot az árvizek miatt), ám azóta a Google folyamatosan dolgozik azon, hogy kiterjessze a szolgáltatását nagyobb területre.
Térképen az infó
A Flood Hub mesterséges intelligenciája változatos, nyilvánosan elérhető adatforrásokat, például időjárás-előrejelzéseket és műholdképeket használ a minél pontosabb előrejelzéshez. A Google-technológia két modellt egyesít: a „hidrológiai modellt", amely előrejelzi a folyóban folyó víz mennyiségét, és az „elárasztási modellt", amely megjósolja, hogy mely területeket érint majd a természeti jelenség, és milyen mély lesz a víz ezeken a helyeken.
A Google Flood Hub az utazásaid megtervezésében is segíthet, hiszen autóutakat, sztrádákat és vasútvonalakat is járhatatlanná tehet az áradás. Így indulás előtt érdemes mindig ellenőrizni, hol van esős évszak vagy hóolvadás, és hogy ez jelenthet-e problémát!