Így spórolj a szálláson, ha olcsó nyaralást szeretnél kihozni
Sok lehetőség közül választhatsz, ha kevesebb jut szállásra.

Adtunk már tippeket, hogyan utazz költséghatékonyan, illetve, hogyan kereshetsz pénzt világjárás közben, most azt a témát járjuk körbe, hogyan spórolj a szállásköltségen. Ideje, hogy ne csak a Booking és az Airbnb jusson eszedbe, ha olcsó szállást keresnél.
Az utóbbi évtizedekben sok, a Couchsurfinghez hasonló, közösségi szállásszolgáltató és civil szervezet jött létre, amelyeken révén akár ingyenes szállást is kaphatunk egy-egy helybélinél. Ezek a szervezetek általában valamilyen lokális vagy globális társadalmi, környezetvédelmi vagy szociális ügyet is szolgálnak. Ilyenek például a BeWelcome vagy a Servas nonprofit vendéglátási csereszolgáltatások, amelyek összekapcsolják az utazókat olyan vendéglátókkal, akik ingyenes szállást és helyi úti tippeket kínálnak.
A Trustroots célja mindezeken kívül a kultúraközi kommunikáció és a közösségépítés előmozdítása, a Warmshowers pedig kifejezetten a nagyobb túrákat vállaló kerékpárosokat szolgálja azzal, hogy olyan vendéglátókat közvetít nekik, akik szívesen kínálnak meleg zuhanyt és alvóhelyet a bringásoknak.
Bármelyiket választod, mindenképpen olcsóbban jön ki egy nagy utazás ezekkel a szállásokkal, mintha sima apartmant bérelnél vagy egy alacsony kategóriás hotelben szállnál meg.
Home exchange csak „rendeseknek"
Shutterstock
Főleg a nagyobb településeken élőknek lehet jó az otthoncsere (home exchange) néven ismert szálláslehetőség, melynek keretében utazásunk célállomásán olyasvalakinek az otthonába költözhetünk be, aki eközben a mi üresen álló lakásunkat, házunkat használhatja. Sok szervezetnél regisztrálhatunk már erre a szolgáltatásra, 2022-ben a legnépszerűbb a Home Exchange, a People Like Us, a Love Home Swap, a HomeLink és a Switchome volt. De rengeteg hasonló nevű Facebook-csoportot is találhatsz, ahol remek, olcsó ingatlanok várják, hogy ott tölts néhány napot.
Nincs saját ingatlanod? Nem gond!
Létezik ugyanis egy kevésbé ismert szállásszerzési forma, melynek keretében a lakhatásért cserébe az idegenben lévő család ingatlanját kell rendben tartanunk. Ez több mindent is magában foglalhat, a fűnyírástól és takarítástól kezdve a növények locsolásán át a háziállatok etetéséig. Ha tehát nincs ellenünkre egy kis extrafeladat, az olyan weboldalakon érdemes körülnézni, mint a Trustedhousesitters, a MindMyHouse vagy a Nomador. Gyakran előfordul, hogy tényleg csak 1-2 cicáról gondoskodni, amiért cserébe tiéd 2 hétre egy csodás tengerparti házikó, ennél olcsóbb szállás talán nincs is!
Nézelődj, kirándulj kedvezménnyel!
Érdemes utánanézni a helyi kedvezményeknek, ugyanis a legtöbb országban találhatunk díjmentes városnézési opciókat. Íme, néhány példa!
- Párizsban minden hónap első vasárnapján és július 14-én ingyenesen juthatunk be a Louvre-ba, a 26 év alatti uniós állampolgároknak pedig a legtöbb múzeum ingyenes,
- Olaszországban az állami múzeumok és bizonyos templomok minden hónap első vasárnapján ingyen látogathatók,
- Londonban többek között a British Museum és National Gallery is ingyenes.
A fentieken túl a városok felfedezésében is választhatunk kedvezményes opciókat, a legtöbb nagyvárosban van például free walking tour, amely során vidám és sokszor professzionálisan felkészült helyi idegenvezetők mutatják be a várost, a túrák után pedig attól függően fizethetünk, hogy mennyire voltunk elégedettek.
- Olcsó, mégis izgalmas nászútra vágysz? Ez az 5 úti cél biztos nem okoz csalódást ›
- 6 ok, amiért megéri spontán utazni ›
- 5 strand, ami olcsóbb és kevésbé zsúfolt, mint a Balaton ›
- Barátságos, megfizethető, változatos hely? Albánia! ›
- 5 olcsó nyaralás Magyarországtól néhány órára ›
- Olcsó nyaralás? Ilyenkor foglalj, ha jól szeretnél járni ›