Megy az egész család! – Tanácsok többgenerációs utazáshoz
Szóba került már, hogy nagyszülőkkel utazzatok?

Picik, kicsik, kamaszok, szülők és a nagyszülők – három generáció igényeit nem könnyű összehangolni egy utazás során, de nem lehetetlen! Hamarosan jön a tavaszi szünet, majd a húsvét, és a legtöbb család már tervezi a vakációt, összeszedtünk néhány tippet, amivel könnyebbé lehet tenni egy többgenerációs utazást.
Bármennyire is szeretünk a családtagjainkkal lenni, utazni, néha egy pár napos közös vakáció is elég a konfliktusokhoz, feszültséghez. Mégis érdemes próbálkozni vele, mert a nagy, családi nyaralás segít a kicsiknek kialakítani a kötődést a nagyszülőkhöz és rengeteg közös élménnyel gazdagodhatunk. Ahhoz, hogy stresszmentesen a legtöbbet ki tudjátok hozni egy többgenerációs nyaralásból, fel kell készülni – következzenek a tippek.
1. Közös tervek
Fotó: Shutterstock
Vonj be már az elején mindenkit a szervezésbe: mindenki közreműködésére szükség van ahhoz, hogy az egész család elégedett legyen a nyaraláskor. Kell egy főszervező, aki szállást foglal, levelezik, menetrendet néz, reptéri transzfert keres stb., de a többiek is kereshetnek szállásokat, kirándulási és programlehetőségeket. Például a vidámpark vagy a rafting a gyerekeknek lehet, hogy remek program, de a nagyszülőknek már nem biztos... Az útitervet egy közös, megosztott fájlban tervezzétek lépésről lépésre vagy hozzatok létre egy családi csetcsoportot, hogy mindenki lássa a fejleményeket.
2. Csak lazán!
Nem szabad túlszervezni, minden napot betáblázni a családi utazáson. Egy egyhetes nyaralásra bőven elég 1-2 fakultatív program, túra vagy múzeumlátogatás. A hangsúly a közös, spontán élményeken van, a pihenésen és az együttléten. Nem kell feltétlenül minden éttermet kipróbálni, minden templomot vagy ókori emléket megnézni. Sőt, akár egy napra szét is lehet válni, ha a család egyik része kalandparkba, a másik fele mondjuk galériába menne.
3. Anyagi kérdések
Muszáj a költségekről már előre beszélni, ki mekkora büdzséből utazik, milyen minőségű szállást képzel el, milyen ellátásra fizessünk be, vagy inkább főzzünk magunkra egy tágas tengerparti villában? Ugyanez vonatkozik az utazási és programköltségekre is.
4. A legfontosabb: a szállás
Fotó: Shutterstock
Külön hotelszobákban vagy apartmanokban laknátok, esetleg béreltek egy szép, nagy, több emeletes házat? A szálláskeresésben legyen szempont az, hogy ki milyen ritmusban él. Az idősek általában korán fekszenek és korán is kelnek, a kamaszok későn fekszenek és későn kelnek – fontos, hogy mindenkinek pihentető legyen a nyaralás. A óceánjáró hajók és a nagy resortok például azért szuperek a többgenerációs nyaraláshoz, mert egy helyen lehetünk, de mindenki megtalálja magának a megfelelő szórakozást.
5. Mindenki nyaral
Sok lehet a feladat nyaralás közben is, ha kicsi, 6 év alatti gyerekekkel utazunk. A csecsemőkhöz, totyogókhoz kell a legjobban alkalmazkodnia az egész családnak, a szülőknek pedig valószínűleg nem ez lesz a legpihentetőbb nyaralása. Néha persze átveszik a nagyszülők is a kicsiket, de ne feltételezzük, hogy az idősebbek is csak babázni szeretnének. Rengeteg olyan szálloda van, ahol van babysitter vagy animátor szolgáltatás, mindenkinek jobban megéri, ha élünk ezekkel a lehetőségekkel.
6. Kakasok és baglyok
Tartsuk tiszteletben a másik szokásait, napi rutinját, és igazodjunk a másikhoz. Van, aki már 6-kor reggelizne a családban, más meg 11 előtt ki sem kel az ágyból. Ilyen esetben az a legjobb, ha mindenki egy kicsit alkalmazkodik a másikhoz, ha közös programot szervezünk. Kompromisszumos megoldás lehet egy 9 órás reggeli, majd indulás a közös hajókirándulásra.
7. Kaja, kaja, kaja
Minden nyaralás egyik központi eleme az evés: hol együnk, mit, mikor, all inclusive ellátást kérjünk vagy csak félpanziót... Kimeríthetetlen téma, amiről már szervezés közben is muszáj beszélni, ahogy fentebb írtuk, a pénzügyi vonzata és a napi rutin miatt is. Éhes, ingerült családtagokkal senki sem szeretne programokon részt venni, nem igaz?
8. A legfontosabb: kommunikáció
Ha problémánk, kérésünk van, ne finomkodjunk, beszéljünk! Rengeteg sértődés és konfliktus megelőzhető normális, folyamatos kommunikációval. Ha valakinek túl stresszes a közös vakáció, biztosítsunk privát szférát, egy napot egyedül vagy bármit, amitől jobban érezheti magát, elvégre pihenni, kikapcsolódni indultatok, hogy mindenki feltöltődve érkezzen haza a családi utazásból.
.