Covid-kisokos utazóknak 2021-re
Ha utaznánk, akkor ezt az 5 tanácsot mindenképp tartsuk be!

Egy világjárvány kellős közepén, a folyton változó rendeletek bizonytalanságában nem egyszerű tervezni, ám ha mégis útra kelnénk, jó tudni, hová forduljunk alapvető kérdéseinkkel, és melyek azok az óvintézkedések, amelyekkel enyhíthetjük az utazással járó stresszfaktort.
Gyorsteszt
Fotó: Unsplash
Ha olyan helyre vagy alkalomból utazunk, ahol kötelező bemutatni negatív tesztet, akkor nyilván a lehető legfrissebb eredménnyel kell érkezni – szerencsére a legtöbb magánklinikánál már egy napot sem kell várni. Hazatérve abban az esetben szükséges a teszt elkészíttetése, ha nem akarjuk letölteni a kötelezően megszabott karanténidőt, de az ezzel kapcsolatos aktuális információkról mindig tájékozódjunk a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján.
Úti cél ellenőrzése
Fotó: Unsplash
Az utazás alapvetően még mindig egyéni döntés és saját felelősség kérdése – már amennyiben a járatok lehetővé teszik a kívánt desztináció elérését –, de nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy a célállomást éppen milyen biztonsági kategóriába sorolják. Így mielőtt lefoglaljuk a jegyet a Bahamákra, olvassuk el a részletes tájékoztatót a Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Szolgálatának honlapján. Arról is tájékozódjunk, melyik országban van szükség oltási igazolásra vagy igazolványra, hogy az utóbbi hónapokban már átestünk a fertőzésen.
Biztosítás nélkül sehova!
Fotó: Unsplash
Rengeteg kérdést felvet, így nincs egységes utasbiztosítási szolgáltatás vagy ajánlat a koronavírus idején, kiskapu viszont akad bőven. Éppen ezért – mielőtt végigtelefonáljuk a létező összes biztosítót – látogassunk el a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) honlapjára, mert itt átfogóbb képet kapunk a legfontosabb kérdésekről, így például a lemondás érvényesíthető indokairól – hiszen a pusztán óvatosságból vagy félelemből lemondott repjegy nem minősül biztosítási eseménynek a legnagyobb vészhelyzet esetén sem –, de a különböző térségek napról-napra változó érintettségi listája is erősen befolyásolhatja a kártérítésünk feltételeit.
Konzuli védelem
Fotó: Unsplsah
Ebben az időszakban nem bevállalós, hanem szimpla felelőtlenség csak úgy elindulni a vakvilágba, hiszen olyan nem várt események és akadályok gördülhetnek elénk, amelyekre sokszor még a hivatalos szervek sincsenek felkészülve. Éppen ezért érdemes igénybe venni a konzuli védelmet, ehhez mindössze egy előzetes regisztráció szükséges a Konzuli Szolgálat honlapján, de ennek révén vészhelyzet esetén gyorsan megtalálnak minket és fel tudják venni a kapcsolatot a hozzátartozóinkkal is.
Maszk minden mennyiségben
Fotó: Unsplash
Alapvető kiegészítőnkké vált 2020 során a maszk, persze azért még mindig előfordul, hogy nincs kéznél a száj- és orrfedőnk. Utazásnál mind a bőröndben, mind a hátizsákban legyen nálunk egyszer használatos és mosható verzió is. Ez utóbbiból érdemes beszerezni párat a lehető legtermészetesebb és hipoallergén anyagból készült termékekből, ha pedig kirándulós kiruccanás lesz, nagyon jól szuperálnak a különleges kialakítású sportmaszkok, azokban még levegőt is kap az ember. Ha óvjuk a környzetet, akkor pedig fertőtleníthető, újrahasznosítható maszkkal, a magyar fejlesztésű KC vírusmaszkkal utazzunk, amely fertőző környezetben is megvéd bennünket és csak a filtert kell 24 óra aktív használat után cserélni benne – repüléshez, tömegben sokkal nagyobb védelmet ad, mint a textilmaszkok.