Lezárult minden idők legsikeresebb magyarországi népszámlálása
Becslések szerint a népesség 96%-a kitöltötte a személyi kérdőívet.

November 28-án befejeződött a 2022-es népszámlálás. Milyen tapasztalatokkal zárult a felmérés? Mennyien vettek részt az adatgyűjtésben, és mikorra érkeznek meg az első eredmények? Mire jók, hol hasznosulhatnak a cenzus alatt gyűjtött adatok? Ezekre a kérdésekre most mind választ kapsz!
Már a népszámlálás első szakasza, az online összeírás nagyon sikeres volt: 3,2 millió címről, összesen 7 millió személyi kérdőív érkezett be a népszámlálás rendszerébe kicsit több, mint két hét alatt. Ezek után következtek a személyes, számlálóbiztosok által felvett adatok, így összesen 9,2 millió személyi kérdőívet kell feldolgoznia a Központi Statisztikai Hivatalnak (KSH). Vukovich Gabriella, a KSH elnöke az InfoRádió Infostart című műsorában részletezte, hogy a hivatal várakozásait is felülmúlta ez a mennyiség, még sosem volt ilyen nagyszámú a részvétel a népszámláláson. Számokban szemléltetve: ez háromszor annyi adatlap, mint az előző népszámlálásnál.
A HIVATAL BECSLÉSEI SZERINT A NÉPESSÉG 96%-ÁRÓL TÖLTÖTTEK KI SZEMÉLYI KÉRDŐÍVET, AMI NEMZETKÖZI VISZONYLATBAN IS HATALMAS SIKER.
A népszámlálás sikere nem csak a lakosságon múlt, hiszen rengeteg jegyző, területfelelős és számlálóbiztos is közreműködött. A következő népszámlálásnál már nem lesz lakossági kitöltés, az adatok kinyeréséhez adminisztratív adatbázisokat használ majd a hivatal.
Miért sokkal több a cím, mint ahány adatlap érkezett?
A népszámlálásnál szóba jöhető címeknek a 63,5 százalékáról érkezett be online kérdőív, 3,2 millió címről 7 millió személyi kérdőív. A népszámlálásba tartozó címek egy része nem lakcím, ott nem laknak emberek, hiszen az épület lehet például szálloda, közintézmény, iskola vagy hivatal és posta, emiatt is kellett a címeket ellenőrizni a számlálóbiztosi szakaszban. Lesznek valószínűleg átfedések is a címek, adatok között, de a következő hónapokban éppen ezeket az információkat fogják ellenőrizni, összefésülni a KSH szakemberei.
Mi okozott nehézséget?
Természetesen voltak akadályok, de a számlálóbiztosok remekül alkalmazkodtak az új eszközökhöz és megoldották a kihívást jelentő feladatokat. Eddig mindig papíron, hagyományosan töltötték ki a személyes interjúkon a kérdőíveket, idén először azonban digitálisan, tableten kellett rögzíteniük az adatokat, olykor előfordultak technikai problémák, de ezeket általában gyorsan és zökkenőmentesen megoldották a KSH munkatársai. A biztosok munkáját nehezítette, hogy az emberek általában későn érnek haza, nehéz volt alkalmas időpontot találni a kérdőív kitöltésre, pedig a számlálóbiztosok nem csak hétköznap, hanem hétvégén is dolgoztak, sőt külön időpontot is lehetett velük egyeztetni.