
November 9-én, csütörtök délelőtt lesz látható az év egyetlen nappali bolygófedése, ráadásul a megfigyelési körülmények is kedvezőek lesznek, számol be az égi jelenségről a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Mint írják, a délnyugati égbolton lesz látható a Hold, amely 33 fok magasan lesz a horizont fölött. A 15%-os vékony holdsarlót könnyen meg lehet találni, és a legjobb, ha az okkultáció előtt akár már fél órával előtte megkeressük.
Ezt olvastad már? Vöröslő sarki fények borították be Magyarország fölött az eget
A sarló déli részén a Schickard-krátert kell felkeresnünk, amely 212 km-es átmérőjével az egyik legnagyobb becsapódási kráter a Hold felszínén. Az előbb említett felszíni képződmény fölött fog belépni a Vénusz 11:10-kor. Az Esthajnalcsillag fázisa 59%-os lesz, a fényessége -4,17 magnitúdó, amelynek köszönhetően ragyogni fog a távcsövünk látómezőjében.
A kilépésre kicsivel több mint egy órát kell várnunk, amely a Svábhegyi Csillagvizsgáló szerint 12:22-kor fog bekövetkezni a Hold árnyékos oldalán, a Schickard-kráter vonalában.
Ez is érdekelhet: 5 város, ami még mindig radar alatt van, de egyre több utazó látogatja
A rendelkezésre álló idő alatt érdemes hosszasan észlelni a már jól ismert Schickard-kráter déli részén található mellékkrátereket és a holdsarló felső részén található Grimaldi-krátert. Az utóbbi 173 km-es átmérőjű, és sötét színű bazalttal van feltöltve.
A jó hír, hogy a Svábhegyi Csillagvizsgáló a különleges alkalomra megnyitja kapuit csütörtökön délelőtt, ahová szeretettel várnak minden érdeklődőt, iskolás csoportokat, kicsiket és nagyokat egyaránt!