Mit csinálnak a szánhúzó kutyák nyáron?

Jó hír, hogy ezek a tömött bundás, nagy mozgásigényű kutyák nyáron is jól érzik magukat.

husky szánhúzó kutya
Fotó: Getty Images

Már írtunk arról, milyen extrém kalandok várnak azokra, akik kipróbálják a kutyaszános túrázást, de felmerül a kérdés, mit csinálnak a meleg évszakokban ezek a kutyusok? Hogyan viselik az egyre forróbb időjárást? Az északi kutyafajták alapvetően nem a mi éghajlatunkra valók, ráadásul ezek a futásra termett fajták munkakutyaként hatalmas mozgásigénnyel rendelkeznek, így joggal merül fel a kérdés: mihez kezdenek magukkal kánikulában? Az Összefogás a Szánhúzókért Közhasznú Alapítvány munkatársa elárulja, hogyan élik túl a szánhúzók a nyári szezont.

Szieszta és némi sport a hűvösben

A kérdésre, hogy mit csinálnak nyáron a szánhúzó kutyák, a válasz elsőre egyszerűnek tűnik: pontosan azt, amit a meleg éghajlathoz való alkalmazkodás megkövetel. Pihennek. A kertben hűs gödröt ásnak és alszanak, amíg hűvösebbre nem fordul az idő. Ám senkit ne tévesszen meg a napközbeni lustálkodás! Egy szánhúzó mindig szánhúzó marad. Ha elmarad a napi mozgás, ha az energiájuk nincs levezetve, bizony csavargás és/vagy önálló és kéretlen kertészkedés lesz a vége. Igaz, a versenykutyák sem edzenek nyáron, de a mozgás mind számukra, mind kedvtelésből tartott társaik esetében napi szinten továbbra is kötelező. Kiadós úszás, késő esti vagy hajnali futás, tempósabb séta, napközben pedig mindig legyen friss ivóvíz és hűvös hely számukra, ahová nyugodtan elvonulhatnak.

Vakáció, csak okosan!

A tengerpart nem feltétlenül az ideális úti cél a szánhúzó kutyáknak, de ha már velünk tartanak, érdemes megtenni minden olyan óvintézkedést, ami valamennyi kutya(fajta) esetében is alapvető előírás. A séta a forró aszfalton kerülendő, mert percek alatt megégeti a tappancsokat, és autóban soha, még néhány percre se hagyjuk az állatot, mert nagyon rövid idő alatt hőgutát kaphat. A szánhúzók is szeretik magukat a vízben hűteni, így ha a gazdi nem figyel, nevetve száguldanak át a strandtörölközőkön és napozóágyakon, míg el nem érik a hűsítő habokat. A nyaralótársainkkal való jó viszony megőrzése és kutyáink egészségének védelme érdekében ezért érdemes őket még a kutyás strandokon is magunk mellett tartani, velük fürdőzni, és fokozatosan szoktatni a vízhez, hiszen a hirtelen hőmérsékletváltozás az ő szervezetüket is megviseli.

Tisztaság fél egészség

Az északi kutyák egyik meghatározó tulajdonsága a tömött bundájuk, ami egy finom aljszőrzetből, valamint egy közepesen hosszú fedőszőrzetből áll. Ez a kettős szerkezet gyakorlatilag „nyáron hűt, télen fűt”, ezért soha semmi esetre sem szabad a kutya szőrét a „nagy melegre való tekintettel” lenyírni, gondolván, ezzel jót teszünk. Sajnos éppen ellenkezőleg. A legjobb, amit tehetünk, hogy a tavaszi vedléskor rendszeresen és alaposan kifésüljük a bundájukat, majd türelmesen várjuk, míg a szőrhullás, mint a tavaszi hóesés, elvonul a kertünkből és a lakásunkból. Türelmünket kedvencünk azzal hálálja meg, hogy legyen bármilyen vizes, sáros, iszapos is a bunda, száradás után szánhúzó kutyánk olyan csodálatos öntisztuláson megy keresztül, ami más kutyafajtáknál ritkán fordul elő. Mindezek ellenére a vedlési folyamat megkönnyítése, valamint a szőrzet egészségének megőrzése miatt érdemes évente három-négy alkalommal meglátogatni a kutyakozmetikust, így az otthoni ápolás is könnyebb lesz.

Csak csipeget, elássa az ételt… gond lehet?

Sokszor aggódnak a gazdik, leginkább nyáron, hogy a kutya nem eszik, nincs étvágya, hozzá sem nyúl az ételhez. Ez mondhatni természetes. A szánhúzó nem egy válogatós fajta, és ha egyéb tünetet nem tapasztalunk, ne ijedjünk meg. Ezeket a kutyákat az északi zord körülményekhez tenyésztették ki, ahol sokszor nem volt elegendő élelem, még a napi teherhúzás után is sokszor kevesebbel kellett beérniük, mint amennyit igényeltek volna. A szánhúzó kutya genetikája tehát ehhez alkalmazkodott, így testalkatához és mozgásigényéhez képest aránytalanul keveset eszik. Ha ehhez hozzávesszük a nyári hőséget, érthető lesz, hogy miért nem nyúl kutyusunk az ételhez az augusztusi forróságban.

Fogadj örökbe egy szánhúzót!

A szánhúzó kutya egész évben kitűnő társa a sportos, aktív életet élő gazdiknak, akik, ha tisztelik és megértik e kutyafajták jellemét, igényeit, garantáltan nem fognak unatkozni nyáron sem. Az északi kutyák iránt érdeklődőknek jó szívvel ajánljuk, hogy látogassák meg az Összefogás a Szánhúzókért Közhasznú Alapítvány honlapját és Facebook-oldalát, ahol csodásabbnál csodásabb kutyusok várják az álomgazdik jelentkezését, hogy hideg üdítőként szolgáljanak nyáron, meleg, puha szeretetgombócként télen, és megszépítsék az életünket, ami innentől fogva garantáltan csupa móka és kacagás lesz.

Szöveg: Gaál Zsuzsanna (Összefogás a Szánhúzókért Közhasznú Alapítvány)

AMI MÉG ÉRDEKELHET