Irány Stockholm... olcsón!

Pénztárcabarát hosszú hétvége a svéd fővárosban.

Fotó: Getty Images

A svéd főváros már sok Top 10- es listára felkerült, többek közt a világ legzöldebb, legsportosabb és legbiztonságosabb városai közé tartozik, de mivel a legdrágábbak közé is – legalábbis Európában – ezért kivételesen olyan programokat ajánlunk, amelyek ingyenesek vagy pénztárcabarátak.

A ma már közel egymillió lakosú nagyváros még ezzel a népességgel is kényelmes, szellős, nem igazán van tömeg és dugó, remekül körbe lehet bringázni a belvárost és rengeteg kirándulási lehetőség is adódik. A természet szerelmeseinek álomcélpontja lehet: számtalan erdei ösvény, a Balti-tenger csipkézett partjának szikláiról varázslatos kilátás, tóparti strandok, kültéri edzőhelyek... Ráadásul Stockholm hatalmas és gazdag múzeumaiban és galériáiban az elmúlt években lemondtak a belépési díjakról is. Ezen kívül rengeteg változatos építészeti remekművet lehet itt megcsodálni, a modern, üvegfalú, környezetbarát apartmanoktól az ikonikus középkori városi házakig minden stílus megtalálható a belvárosban.

Elbűvölő óváros

Fotó: Unsplash

Ha a közeli bevásárlóutcákat már bejártuk, akkor bolyongjunk egy kicsit a macskaköves, szűk utcákban, sikátorokban, térjünk be kisebb boltokba, kávézókba. A színes homlokzatú házak nappali és kivilágított, esti fényben is szuperül mutatnak, nem véletlenül: ez a városrész a legszebben karban tartott középkori városrész egész Európában. Ha szervezett óvárosi sétára vágysz, akkor jelentkezz ingyenes túrára a Free Tours Stockholm oldalán.

Grátisz múzeumok

Fotó: Facebook

De kanyarodjunk vissza a falak közé! A Stockholmi Egyetem egykori kísérleti fizikai laboratóriumában létrehoztak egy különleges tudományos és művészeti teret, az Acceleratort. Emellett az ingyenes múzeumok sorába csatlakozott nemrég a Moderna Museet, amely szintén kihagyhatatlan látnivaló, falai között olyan világhírű művészek műveit találhatjuk meg, mint Pablo Picasso és Salvador Dalí. A szomszédban pedig az ArcDes mutatja be Svédország építészeti és formatervezési mesterműveit.

Éheseknek: Kungsholmen

Fotó: Unsplash

Ha a kultúrával jól laktunk, és valami harapnivalóra vágyunk, akkor irány a Kungsholmen, ahol ízeletes kulináris élvezetek várnak ránk. Kungsholmen a Mälaren-tó egyik szigete, 10 kilométer hosszú partszakasszal. Kajakozhatunk, vitorlázhatunk a csatornákon, de piknikezhetünk is a Rålambshovs parkban, a környéken pedig rengeteg pékség és bisztró van, ahol beszerezhetjük a piknikkosárba való finomságokat. Az evés és lustálkodás után pedig számos ingyenes, szabadtéri, fából készült szabadtéri sporteszközön rázhatjuk fel magunkat.

Őrségváltás és kompozás

Fotó: Getty Images

A királyi gárda 1523 óta védi a svéd királyi családot. A Stockholmi Királyi Palota előtt hétköznap 12:15-kor és vasárnap 13:15-kor láthatjuk a hagyományos katonai egyenruhába öltözött őröket, akik rézfúvós hangjára váltják egymást, minden szertartás körülbelül 40 percig tart. (A járvány miatt 2022. januárjától lesz csak újra látható a napi őrségváltás.) Ha megcsodáltuk a katonákat, akkor irány a part: nem kell drága hajós kirándulásokra befizetnünk, hiszen egy tömegközlekedési jegy áráért az ingázó kompok legfelső fedélzetéről csodálhatjuk meg a város ikonikus részeit. A Klara Malarstrandtól (a Városháza mellől indul) például a 89-es vonalon indul Ekerö szigetére a komp, melyre felpattanva egy 50 perces hajókázás keretében a svéd főváros legérdekesebb és legdrágább ingatlanait nézhetjük meg, a modern épületektől a domboldalon fekvő történelmi favillákig.

AMI MÉG ÉRDEKELHET