Járd be a Skót-felföldet!

Ha elvarázsolt tájakra, kicsit hűvösebb időre és történelmi látnivalókra vágysz, akkor ez a te helyed!

Fotó: Shutetrstock

A tündérek, Harry Potter és a kelták földjén ezernyi patak, vízesés, kolostorrom és legenda várja a különlegességre nyitott túrázókat. Hosszabb, rövidebb gyaloglások, sarki szél és a lehető legkiszámíthatatlanabb időjárás – ez a Skót-felföld.

Skót-felföld (Highlands) korántsem csak egy tájegysége Skóciának. Nemcsak nyelvileg, kulturálisan és természeti értékeit tekintve különül el, de itt lakik Nessie, a legendás víziszörny, itt törnek az ég felé Nagy-Britannia legmagasabb hegyei és sokak szerint a legszebb tájai is itt találhatók. A felföldi időjárásról egy régi mondás azt tartja, ha nem tetszik, menj húsz percet egy másik irányba, ott garantáltan mást találsz. Azt is mondják, hogy itt egyetlen nap alatt mind a négy évszak megtapasztalható... Zordan süvítő szelek, türkizkék óceán, kolostorromok és tündérek lakta völgyek: ez vár arra, aki bemerészkedik Skóciába.

Bőkezű skótok

Ha a whiskylepárlókról vagy a túrautak számáról van szó, a kelta eredetű gael nyelvet beszélő felföldiek semmiképp sem nevezhetők szűkmarkúaknak. Bár a whisky receptje és ötlete az írektől vándorolt át a skótokhoz, manapság itt készülnek a világ leghíresebb párlatai, az ehhez kapcsolódó infrastruktúra nagy része ugyanis a Skót-felföldön található. Az időjárás ugyan meglehetősen barátságtalan, a felföldiek mégis úgy tartják, a nyári, átlagosan 18 Celsius-fokos klímájuk egyszerűen tökéletes. A tavasz kissé nedves, az ősz pedig kissé fagyos, de minden évszakban érdemes ellátogatni hozzájuk. Az ízletes gabonapárlat mellett azonban szerencsére gyalogos és biciklis túrautakban sem szűkölködnek a ködös vidéken. Ezek közül az egyik legújabb útvonal persze hol máshol is vezethetne, mint a Loch Ness körül!

Irány Loch Ness 360°!

Fotó: Shutetrstock

Loch Ness, Urquhart-kastély

A 129,5 kilométeres túra a Highlands nem hivatalos fővárosából, Invernessből indul, és hat nap alatt 3000 méter szintemelkedést kell leküzdeni rajta. Persze teljesíthető egy-egy szakasza külön-külön is, illetve ki- és beszállni is számos pontján lehet, Inverness csak az ajánlott rajthely.

A Loch Ness nemcsak a víziszörny miatt híres, hanem mert 37 kilométeres hosszával és 133 méteres átlagos mélységével (a legmélyebb pontja 227 méterre van a felszíntől) több vizet tárol, mint Anglia és Wales tavai együttesen.

A Loch Ness 360° pedig ezt a tavat kerüli meg, miközben újra és újra eltávolodik, majd visszatér a partokhoz.

A 130 km-es gyaloglást sokféleképpen feloszthatjuk, de a bevett mód a hatnapos teljesítés, ahol a legrövidebb napi adag a 13 km Invermoristontól Fort Augustusig, a leghosszabb penzum pedig az első napi 32 km Invernessből Drumnadrochitba.

A túra a keleti parton a Great Glen Way (GGW) nyomvonalát és jelzéseit követi, nyugaton pedig átvált a mókussal jelölt South Loch Ness Trailre (SLNT), mindkettő nagyon lelkiismeretesen van jelezve, így nem olyan könnyű eltévedni rajta. Ezzel együtt ajánlott a hagyományos, papíralapú térkép és a szintén hagyományos, le nem merülő iránytű használata.

Útközben elképesztően változatos tájakon haladunk: miközben történelmi és kevésbé patinás, ám annál hasznosabb hidakon gyalogolunk át, erdőket és a vidékre oly jellemző lápréteket keresztezünk, csodálatos vízesések és kőfalak határolják utunkat. Hol a hegyek közt elzárva, hol birkalegelőkön haladunk, időnként pedig megnyílik a táj, és rálátni az évezredes mítoszokat tápláló Loch Nessre is.

Mindezt ráadásul biciklivel is megtehetjük, sőt erre az esetre extra tippeket is kapunk ahhoz, hogy mikor érdemes az alsó utat választanunk, hogyan kerülhetjük el a járhatatlan szakaszokat, vagy éppen hol kell figyelnünk az útkereszteződésekre. Mivel az LN 360° kifejezetten új útvonal, minden infó naprakész, a tájékozódás pedig szinte – a ködös időjárást kivéve – szinte gyerekjáték.

SKÓCIA GYÖNGYSZEME: ISLE OF SKYE

Skye, Kilt Rock vízesés

A Highlands egyik legkedveltebb úti célja Skye szigete, amely olyan élményt nyújt, mintha egy fantasyfilmbe csöppentünk volna. Ha nekivágunk a rengeteg túraösvény valamelyikének, az ég felé meredő csipkés sziklacsúcsok, varázslatos vízesések és az óceán illatát hozó szél kísér majd utunkon. Az Isle of Skye Trail a leghosszabb lehetséges választás a maga 128 km-ével, de ha inkább a rövidebb túrákra szavaznánk, akkor is érdemes eltölteni a szigeten minimum 3-4 napot. Akár a 11 km hosszú Quiraingot választjuk, akár a közönségkedvenc és teljesen másvilági 4,5 km-es Old Man of Storrt, vagy a 16 km hosszan a tengerig vezető MacLeod’s Maidenst, mindenképpen maradandó élményben és kellemes izomlázban lesz részünk.

A tűhegyes sziklákhoz és a jeges szélhez nem árt kesztyűt húzni, az eső teljes mértékben elkerülhetetlen, a kedvező időjárási ablak viszont ajándék. Rossz időben ugyanakkor fel lehet fedezni a környék számos képzőművészeti boltocskáját, vagy meg lehet tervezni a másnapi utat. Ami azért is fontos, mivel a jelölések elég elnagyoltak, a mobilhálózat gyenge lefedettsége pedig inkább a meditatív túrázást segíti, mintsem a tájékozódást. Ezzel együtt a sziget annyira felkapott, hogy nyárra szállást és asztalt is érdemes előre foglalni – a világ állítólag legszebb kirán- dulóhelyén.

Pokoli csúcs – A Ben Nevis

Itt, a Skót-felföldön található a Brit-szigetek legmagasabb csúcsa, ami azért még így is jócskán elmarad a Mount Everesttől. Viszont a magasság nem minden! Bár a hegy csupán 1350 méter magas, az Északi-sarkról akadálytalanul érkező szelek tesznek róla, hogy rászolgáljon az ördögi névre. A nehezebbik úton a hegy évente szed halálos áldozatokat is, de nekünk nem kell ezt a kihívást választanunk: az Old Bridle Path-on – ha nem is kényelmesen – biztonságosan megközelíthető a csúcs. Maga az út Fort William felől 17 km hosszú, de van benne 1300 m szintemelkedés, így kb. 6-7 óra alatt tehető meg sportosabb kondícióval.

A felföld varázslatos számai

  • A highlanden 3 nyelven beszélnek: skótul, angolul és gaelül.
  • A Skót-felföldön 234 000 ember lakik.
  • A WHW-en évente kb. 120 000 turista kirándul.
  • A vidéken 47 lepárlóban készül whisky.
  • Nagy-Britannia legeldugottabb általános iskolájába, a Scoraig-félszigeten jelenleg 7 tanuló jár.

ALAPTUDNIVALÓK A FELFÖLDI TÚRÁZÁSHOZ

1. Mindig szem előtt kell tartanunk a „Ne hagyj nyomot!” szabályát, így kis ásó, szemeteszsák és egyéb hasznos dolgoknak is be kell kerülniük a hátizsákunkba. Az erre vonatkozó előírásokat a Scottish Outdoor Access Code tartalmazza.

2. A Loch Ness 360°-ra és más túrákra is felkerekedhetünk kutyával, biciklivel, vagy akár lóháton is, nem zavarva meg a helyi gazdák, farmok, haszonállatok életét.

3. Ha nem sátrazunk, érdemes előre szállást foglalni, mert az iskolai szünetekben és nyáron nagyon sok a vendég! Nyáron viszont este 10-ig világos van, a napba így sok minden belefér.

4. Mindig számíthatunk esőre, szélre, legfőképpen pedig az időjárás gyors változására. Vízhatlan, gyorsan száradó, réteges technikai öltözék és lábbeli ajánlott, utóbbi legyen bejáratott.

5. A midge-ek idegesítő, vérszívó, szúnyogszerű rovarok, amelyek különösen kedvelik a vizes, lápos élőhelyeket – amilyen a Skót-felföld. Csak a nőstény egyedek csípnek, de ha nincs nálunk ultrahangkészülék, a legjobb, ha befújjuk magunkat Smidge-dzsel, meggyújtjuk a citronella gyertyánkat, eldugjuk a csupasz bőrfelületeinket, és úgy általában: hajnalban és naplemente idején nem tartózkodunk a közelükben.

AMI MÉG ÉRDEKELHET