Firenzében egy középkori módszer lett újra menő a járvány miatt

Évszázadok óta nem használták ezt a trükköt. Akkoriban a pestisjárvány miatt volt rá szükség.

Fotó: Unsplashed

Borablak, olaszul buchette del vino – ha már jártál Firenzében, lehet, hogy felfigyeltél az üzletek oldalán az utcafrontra nyíló ablakokra. E nyílásokat több száz éve befalazták vagy feldíszítették, most azonban újra lett funkciójuk.

Fotó: Instagram

Biztonsági ablak

Toszkána városainak középkori látványosságai közkedvelt turistacélpontoknak számítanak. A szép kövekkel lerakott szűk sikátorokban azonban sokszor fel sem fedezünk olyan apróságokat, mint egy-egy kisebb emléktábla, szobor, kút vagy éppen ezek az aprócska ablakok az épületek falain, amelyek a környék valódi jellegzetességei. A legtöbbet persze befalazták már, mindössze néhány üzlet- vagy háztulajdonos újította csak fel az ódon nyílásokat. A befalazásra egyébként a The Wine Window Association (magyarul valahogy így hangzik: Borablak Egyesület) elnöke szerint egy 1966-os árvíz miatt került sor, amely magával ragadta az eredeti műemléknek számító faajtócskák nagy részét.

Ezeket az úgynevezett borablakokat a nagy pestisjárvány idején vágták a falakba, hogy érintkezés mentesen adhassák ki rajtuk a vevőknek a bort vagy az ételt.

Akkoriban még nem tisztították az ivóvizet, ezért a lakosság nagy része borral csillapította a szomját, nagy szükség volt tehát a városlakók ellátására. Firenzében járva 150-nél is több ilyen kis ablakot fedezhetünk fel, melyek közül a következő galériában jó párat meg is mutatunk. Ahogy azt is, hogy most, 2020-ban, a koronavírus idején a vendéglátóhelyek hogyan használják őket a koktélok, kávé, sütemények, fagyik kiadására – megtartva eredeti funkciójukat, a fertőzések elkerülése érdekében.

Fotó: Instagram


Fotó: Instagram


Fotó: Instagram


Fotó: Instagram


Fotó: Unsplashed


Fotó: Instagram


Fotó: Instagram


Fotó: Instagram


Fotó: Instagram


Fotó: Instagram


Fotó: Instagram


Fotó: Instagram


AMI MÉG ÉRDEKELHET