Idei nyári kedvenc hobbid: a SUP

Ma már bárhol, bármikor előkaphatod a deszkádat, amivel az egész testedet edzésben tarthatod.

Fotó: Unsplash

A Stand Up Paddleboard, azaz a SUP évek óta igen népszerű, hiszen aki sosem egyensúlyozott szörfdeszkán, az is könnyen ráérezhet arra, milyen jó viszonylag stabilan állva siklani a vízen. SUP-ok közül elég sok van, kezdőként elég a legolcsóbb túra paddle boardot megvenni, sőt az első nyáron érdemes inkább bérelni, hogy leteszteljük, tényleg hosszú évekig akarunk-e deszkán evezni, vagy csak múló hóbortról van szó. Mostani összeállításunkban azt jártuk körbe, miért jó neked, ha SUP-ozol, és mutatunk néhány helyet, programot is, ahol érdemes kipróbálni ezt a vízi sportot.

Melyik mire?

Rengeteg féle deszka bérelhető és kapható napjainkban: a merev SUP-ok a szörfdeszkák átalakított, szélesebb, stabilabb verziói, ezek voltak az elsők, majd jöttek a könnyebben szállítható, így ma már nagyon népszerű felfújható SUP-ok, amelyek stabilak és könnyűek. Ezek speciális anyagból és technikával készült, csúszásmentes és rugalmas deszkák. A műfajon belül léteznek verseny, vadvízi, többszemélyes és jóga SUP-ok is, utóbbiak szélesebbek és hosszabb fazonúak. De gyártanak speciális SUP-okat is: a merev változatok például nagyon szépek és egyediek is lehetnek, és vannak olyan deszkák is, amelyek nem a külsejük, hanem funkciójuk miatt különlegesek. Létezik többek közt olyan tengeri SUP, aminek az elején van egy átlátszó ablak, amin keresztül a vízi világot kémlelhetjük evezés közben, ezen kívül készülnek életmentésre kialakított és hosszú túrákra kifejlesztett SUP-ok is.

Fotó: Unsplash

Ezért fogod imádni!

Ennek a mozgásformának rengeteg előnye van, de a legfontosabb, hogy egyszerre mozgunk és meditálunk.

A SUP egyik nagy előnye, hogy nem kell annyira koncentrálni hozzá, mint a szörfözéshez, így könnyen megtanulható. Evezés közben pedig nem szükséges akkora erőt kifejteni, mint mondjuk kajakozás, vagy a hasonlóan féloldalas kenuzás közben, így szerényebb fizikai adottságokkal is lehet rajta sikerélményünk. A szörfdeszka és az evezős sportok modernkori ötvözete mindenkitől a legjobbat „örökölte": stabil, lassú, könnyen elsajátítható és minden porcikánkat megmozgatja, többek közt a mélyizomzatot is. Az álló SUP edzés javítja az egyensúlyérzéket, sőt ha megpróbálod a hullám vagy a jóga SUP-ozást is, akkor egészen biztos, hogy a pulzusod is magasra szökik. A sima álló vagy ülő SUP edzés ugyan nem egy túl intenzív kardiómozgás, viszont evezés közben remek alkalom nyílik arra, hogy a tájat és a vízi élővilágot is megfigyeljük.

Fotó: Unsplash

Hol jobb?

Első néhány alkalommal, amíg megszokod az eszközt, nyugodt állóvízen gyakorolj. Ma már a fővárosban és vidéken is rengeteg helyen lehet deszkát bérelni kisebb tavakon és folyókon is, de csak olyan helyen bérelj, ahol mentőmellényt is biztosítanak – ez utóbbi egyébként kötelező! A nyugodt, hullámoktól mentes vízen megtapasztalhatod, hogyan kényelmes állni, s kicsi az esélye, hogy beborulunk. Ha még így is nagyon bizonytalanok vagyunk első alkalommal, akkor kezdjük nyugodtan térdelve a SUP-ozást! Ha kicsit bátrabbak vagyunk, úgy folyón is kezdhetjük az ismerkedést, de ebben az esetben számolnunk kell azzal, hogy egy eleve mozgó, sodródó deszkán kell majd felállnunk, és manőverezni is előbb el kell kezdeni. Nem beszélve a vadvízről és a hullámzó tengerről, amely ismét egy magasabb fokozat.

A legtöbb országban évszaktól függetlenül SUP-oznak. A sportos északiakat csak a fagy és a jég állíthatja meg, ők ugyanis télen is SUP-ra állnak, igaz, pulóverben és cipőben. Nálunk nyáron a mesterséges vagy bányatavakon, a Dorogi-tónál, a Lupa-tónál vagy a nyíregyházi Sóstón is bérelhetünk deszkát helyben, de ha hosszabb vakációra vinnénk bérelt eszközt, annak sincs akadálya. Hiszen, ahogy snowboardot vagy terepbiciklit is kölcsönözhetünk napokra vagy akár hetekre, úgy SUP-ot is. Ha azonban egyből a vásárlás mellett döntenénk, úgy azzal érdemes számolni, hogy egy új SUP deszka ára 100 ezer forint környékén kezdődik, onnantól pedig a határ a csillagos ég.

SUP programok

  • A Balatonnál a nagyobb városi strandokon van már bérlési lehetőség: több szörf- és SUP-kölcsönzőt is találunk, ahol oktatásra és tanfolyamra is befizethetünk.
  • Ha valami különleges programra vágysz, akkor próbáld ki Esztergomban a SUPport programjait, ahol a történelmi várost a Dunáról, SUP-ról figyelheted meg.
  • A kutyád is imádja a vizet és együtt szoktatok túrázni, sportolni? Akkor keress kutyabarát SUP-kölcsönzőt, ahol olyan deszkát kapsz, amelyen a négylábú sporttársad is veled tarthat.
  • Idén Budapesten lesz a SUP világbajnokság, ehhez köthetően a SUP Budapest csapata Crossing Budapest 2021 programot hirdet (Facebook-esemény itt). Ennek keretében a hajóforgalom elől elzárt fővárosi Duna-szakaszon evezhetnek kezdők és haladók is.
  • Ha esetleg a SUP jóga keltette fel az érdeklődésedet, akkor a legszebb és legjobb hely arra, hogy kipróbáld: a tatai Öreg-tó. Az Old Lake SUP programjai között megtalálod a deszkán egyensúlyozást is.
AMI MÉG ÉRDEKELHET